8. Odpowiedzialność wydającego towary akcyzowe za ich zużycie niezgodne z przeznaczeniem.
Przedmiotem interpretacji indywidualnej z dnia 23 lutego 2017 r. (1462-IPPP3.4513.10.2017.1.MC) był stan faktyczny, w którym wnioskodawca prowadzący składy podatkowe i spełniający wszystkie wymogi formalne powziął wątpliwość co do odpowiedzialności za niezgodne z przeznaczeniem zużycie wyrobów przez podmioty trzecie odbierające od niego wyroby akcyzowe.
Jak wskazał Organ w omawianej interpretacji, Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, polegającą m.in. na magazynowaniu w składach podatkowych zlokalizowanych w bazach paliw wyrobów akcyzowych należących do osób trzecich. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego.
Ze składów podatkowych Spółki odbierane są – za dokumentem dostawy – wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem z akcyzy (paliwo lotnicze oraz olej opałowy do produkcji energii elektrycznej). Podmiot odbierający potwierdza odbiór tych wyrobów na dokumencie dostawy, stosownie wypełniając m.in. pole nr 10 (data i podpis) oraz pole nr 11 kolumna 6 (krótki opis i podstawa prawna zastosowania zwolnienia), określone we wzorze dokumentu dostawy stanowiącym załącznik do rozporządzenia. Spełnione są także w tym momencie warunki zastosowania zwolnienia podatkowego określone we właściwych przepisach ustawy akcyzowej. Po otrzymaniu drugiego egzemplarza dokumentu dostawy Spółka traci możliwość pozyskania wiedzy dotyczącej faktycznego przeznaczenia odbieranego wyrobu akcyzowego. Może natomiast okazać się, że podmiot odbierający użyje później odbieranego wyrobu akcyzowego w sposób niezgodny z przeznaczeniem uprawniającym do zastosowania zwolnienia, na co Spółka nie będzie miała żadnego wpływu, ani o tym wiedziała. Takie użycie będzie wszakże podlegało opodatkowaniu.
Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia czy wypełnienie przez Wnioskodawcę warunków określonych przepisami prawa, w tym uzyskanie stosownego oświadczenia podmiotu odbierającego na dokumencie dostawy potwierdzającego prawidłowość danych w dokumencie dostawy (data, podpis, krótki opis i podstawa prawna stosowania zwolnienia z akcyzy) uwalnia Wnioskodawcę od odpowiedzialności za zachowania podmiotu odbierającego, na które Wnioskodawca nie ma żadnego wpływu (w tym późniejsze użycie wyrobów akcyzowych niezgodnie z przeznaczeniem dającym prawo do zwolnienia z akcyzy), pozwalając na zastosowanie przez Wnioskodawcę zwolnienia z akcyzy.
Odnosząc się do przedmiotowych wątpliwości Wnioskodawcy należy stwierdzić, że wystawiany przez Wnioskodawcę (podmiot prowadzący skład podatkowy) dokument dostawy, na którym podmiot odbierający potwierdzi podpisem otrzymanie wyrobów objętych zwolnieniem od akcyzy (paliwo lotnicze oraz olej opałowy do produkcji energii elektrycznej), potwierdza prawo do zastosowania do tych wyrobów zwolnienia od akcyzy.
W kwestii odpowiedzialności Wnioskodawcy za ewentualne niezgodne z przeznaczeniem użycie przez podmiot odbierający wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy, o których mowa w niniejszym wniosku, zauważyć należy, że od momentu odbioru tych wyrobów przez podmiot odbierający, potwierdzonego dokumentem dostawy, odpowiedzialność za użycie niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zastosowania zwolnienia ponosi podmiot odbierający (podmiot zużywający).
Wypełnienie przez Wnioskodawcę (podmiot prowadzący skład podatkowy) wszystkich warunków zastosowania zwolnienia podatkowego określonych we właściwych przepisach ustawy, uwalnia Wnioskodawcę od odpowiedzialności za dalsze użycie niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zastosowania zwolnienia od akcyzy wyrobów akcyzowych. Podmiot odbierający (podmiot zużywający) wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy nadaje im odpowiednie przeznaczenie, określone w dokumencie dostawy, które ostatecznie zostaje zrealizowane w momencie zużycia ich do wskazanych celów. Zatem zużycie odebranych wyrobów akcyzowych do celów innych niż wynika to z dokumentu dostawy, obciążać będzie podmiot zużywający.
Zatem w sytuacji, gdy Spółka wypełni wszystkie warunki dla zastosowania zwolnienia od akcyzy, w tym będzie posiadać stosowne oświadczenie podmiotu odbierającego na dokumencie dostawy potwierdzające prawidłowość danych w nim zawartych (data, podpis, krótki opis i podstawa prawna stosowania zwolnienia od akcyzy), Spółka będzie mogła zastosować zwolnienie od akcyzy również w sytuacji, gdy podmiot zużywający użyje nabyte wyroby akcyzowe niezgodnie z ich przeznaczeniem (art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy w stosunku do Spółki nie znajdzie zastosowania).
Alan Lipnicki
Młodszy Konsultant podatkowy
alan.lipnicki@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60