Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 13/2019

 

 

 

3. Wspólne magazynowanie paliwa nabytego z różnym przeznaczeniem w jednym zbiorniku oraz dalsza odprzedaż na cele uprawniające do zwolnienia jak również na cele opodatkowane.

 

Przedmiotem interpretacji indywidualnej z dnia 28 listopada 2018 r. (0111-KDIB3-3.4013.273.2018.2.WR) była odpowiedź na pytania dotyczące dopuszczalności magazynowania paliwa nabywanego jako zwolnione z akcyzy przez Stowarzyszenie, występujące zarówno jako podmiot zużywający paliwo, jak i podmiot pośredniczący w sprzedaży wskazanego paliwa, prowadząc odpowiednią ewidencję wydawanego paliwa, w jednej z komór Kontenerowej Stacji Tankowania Statków Powietrznych, a także dopuszczalność, aby paliwo lotnicze, zakupione przez stowarzyszenie jako paliwo lotnicze zwolnione z akcyzy, było sprzedawane podmiotom nie posiadającym, zgodnie z przepisami, zwolnienia z podatku akcyzowego, a następnie złożenie deklaracji podatkowej i odprowadzenie należnego podatku akcyzowego wynikającego z prowadzonej ewidencji sprzedaży?

Jak wskazał Organ: w analizowanej sprawie dopuszczalne jest magazynowanie paliwa lotniczego zakupionego jako zwolnione z akcyzy, w jednej z komór zbiornika Kontenerowej Stacji Tankowania Statków Powietrznych, a następnie użycie tego paliwa na własne potrzeby, z wykorzystaniem zwolnienia z akcyzy, sprzedaż tego paliwa podmiotom zwolnionym z konieczności odprowadzania podatku akcyzowego, jak również podmiotom, które realizują zakup paliwa objętego akcyzą.
Na podstawie ustawy o podatku akcyzowym nie jest bowiem zakazane magazynowanie przez podmiot pośredniczący w jednym zbiorniku (w jednej komorze zbiornika) wyrobów energetycznych, zakupionych jako zwolnione z akcyzy, które będą zużyte lub sprzedane na cele zwolnione od akcyzy ze względu na przeznaczenie oraz wyrobów energetycznych przeznaczonych do sprzedaży na cele nieobjęte takim zwolnieniem.
Jednakże dla celów prawidłowego rozliczenia wyrobów akcyzowych, a także obliczenia i zapłaty podatku akcyzowego wymagane jest prowadzenie odpowiedniej ewidencji wydanego paliwa umożliwiającej określenie ilości wyrobów zużytych i sprzedanych na cele zwolnione z akcyzy, a także określenie ilości wyrobów sprzedanych na cele nieobjęte takim zwolnieniem. Powyższy obowiązek wynika z cytowanego wcześniej art. 138f ust. 1 ustawy o podatku akcyzowego.
Oznacza to, że Wnioskodawca będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych zwolnionych ze względu na przeznaczenie, której zakres będzie odpowiadał wymogom ustanowionym w art. 138f ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym. Odnosząc się do drugiego z zadanych przez Wnioskodawcę pytań, podnieść należy, że istotą zwolnienia od akcyzy dla paliwa lotniczego jest jego wykorzystanie zgodnie z przeznaczeniem.
Tym samym, zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami ustawy o podatku akcyzowym, w przypadku, gdy Wnioskodawca dokona sprzedaży paliwa zwolnionego od akcyzy podmiotowi nieuprawnionemu (sprzedaż z akcyzą), wówczas obowiązany będzie, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklaracje podatkową i obliczyć oraz zapłacić należną akcyzę, zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy.
Powyższe wynika z faktu, że ewentualna sprzedaż (dostawa) przez Wnioskodawcę paliwa lotniczego deklarowanego przy zakupie jako paliwo przeznaczone do celów zwolnionych od akcyzy, spowoduje zmianę przeznaczenia tego paliwa, powodującą w konsekwencji wykonanie czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, co wynika z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy. W tym miejscu należy jednak wskazać, że do momentu jego sprzedaży (wydania) podmiotowi nieuprawnionemu do zwolnienia paliwo to jest objęte zwolnieniem od akcyzy. Reasumując, (?) Wnioskodawca będzie uprawniony do magazynowania w jednej komorze zbiornika paliwa lotniczego, zakupionego jako zwolnione z akcyzy, które zostanie następnie zużyte przez Wnioskodawcę na cele objęte zwolnieniem, lub sprzedana na cele objęte zwolnieniem, a pozostała część będzie sprzedana na cele nieuprawniające do korzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego.
Tym samym Wnioskodawca będzie mógł również sprzedawać paliwo lotnicze, zakupione jako zwolnione od akcyzy, podmiotom, które nie są uprawnione do nabywania tego paliwa ze zwolnieniem od akcyzy. Powyższe wymaga obliczenia podatku akcyzowego i złożenia deklaracji podatkowej w podatku akcyzowym.
 
 
Alan Lipnicki
Młodszy Konsultant podatkowy
alan.lipnicki@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 6
0