Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 13/2019

7. Magazynowanie wyrobu energetycznego w jednym zbiorniku składu podatkowego.

 

Do wątpliwości podatnika dotyczących dopuszczalności magazynowania w jednym zbiorniku składu podatkowego paliwa lotniczego zakupionego ze zwolnieniem od akcyzy z przeznaczeniem do użytku własnego, a zarazem sprzedaży tego paliwa m.in. podmiotom nie posiadającym zwolnienia z podatku akcyzowego odniósł się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 5 lutego 2019 r. (nr 0111-KDIB3-3.4013.273.2018.2.WR).

Organ wskazał na regulację art. 47a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako „ustawa”), który należy odpowiednio stosować do magazynowania wyrobów akcyzowych przez podmiot pośredniczący i zauważył, że :

1. w składzie podatkowym w jednym zbiorniku mogą być magazynowane wyroby energetyczne klasyfikowane do tego samego kodu CN, posiadające różne parametry fizykochemiczne, pod warunkiem że parametry fizykochemiczne nie mają wpływu na stawkę akcyzy,

2. powyższej zasady nie stosuje się do gazów propan-butan (LPG) objętych pozycją CN 2711, które mogą być magazynowane w jednym zbiorniku niezależnie od kodów CN, do których są klasyfikowane, i ich parametrów fizykochemicznych.

Uznał zatem, że nie ma przeciwskazań, aby zakupione jako zwolnione od akcyzy paliwo lotnicze, nabywane przez podmiot zużywający oraz pośredniczący, było magazynowane w tym samym zbiorniku.

W ocenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na podstawie ustawy nie jest bowiem zakazane magazynowanie przez podmiot pośredniczący w jednym zbiorniku (w jednej komorze zbiornika) wyrobów energetycznych, zakupionych jako zwolnione z akcyzy, które będą zużyte lub sprzedane na cele zwolnione od akcyzy ze względu na przeznaczenie oraz wyrobów energetycznych przeznaczonych do sprzedaży na cele nieobjęte takim zwolnieniem.

Jednakże dla celów prawidłowego rozliczenia wyrobów akcyzowych, a także obliczenia i zapłaty podatku akcyzowego przepis art. 138f ust. 1 ustawy wymaga prowadzenia odpowiedniej ewidencji wydanego paliwa umożliwiającej określenie ilości wyrobów zużytych i sprzedanych na cele zwolnione z akcyzy, a także określenie ilości wyrobów sprzedanych na cele nieobjęte takim zwolnieniem.

Tym samym Organ zgodził się ze stanowiskiem Podatnika, że w przypadku prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych zwolnionych ze względu na przeznaczenie, której zakres będzie odpowiadał wymogom ustanowionym w art. 138f ust. 2 ustawy, dopuszczalne jest magazynowanie w jednej komorze zbiornika paliwa lotniczego, zakupionego jako zwolnione z akcyzy, jeśli paliwo to zostanie zużyte na cele objęte zwolnieniem, lub sprzedane na cele objęte zwolnieniem, a w pozostałej części nastąpi zbycie przedmiotowego paliwa na cele nieuprawniające do korzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego.
 

dr Joanna Kiszka
Starszy konsultant podatkowy
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50