Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 13/2019

8. Nowa stawka akcyzy na energię elektryczną.

 

Od dnia 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowa stawka akcyzy na energię elektryczną.

Na mocy art. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2358) nadano nowe brzmienie art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym.

Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy nowelizującej: ?Jednym z podstawowych obowiązków państwa wobec obywateli oraz przemysłu jest zapewnienie ciągłości dostaw energii elektrycznej po akceptowalnych dla nich cenach.
Zmiany cen energii elektrycznej są naturalnym następstwem przyjętego modelu rynku energii elektrycznej, niemniej jednak dotychczas zmiany te oscylowały w granicach kilku procent. Ze względu na fakt, że obserwowany wzrost cen energii elektrycznej na giełdach w Europie wynosi kilkadziesiąt procent, zdecydowano się na wprowadzenie rozwiązania nadzwyczajnego mającego na celu ochronę w 2019 roku odbiorców energii elektrycznej przed skokowym wzrostem kosztów zaopatrzenia w energię.

Potrzeba wprowadzenia ustawy jest związana z występującymi w 2018 roku dynamicznymi wzrostami cen energii elektrycznej na rynku hurtowym. Wzrosty te są silnie związane z prowadzoną w Unii Europejskiej polityką klimatyczną. Głównym jej elementem jest system handlu przydziałami emisji dwutlenku węgla wprowadzony na obszarze UE dyrektywą 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiającą system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz zmieniającą dyrektywę Rady 96/61/WE. Nakłada ona obowiązek zakupu uprawnień do emisji CO2 przez źródła spalania paliw.

(?) Ustawa w znacznym stopniu redukuje administracyjne obciążenia rachunków za energię elektryczną poprzez zmniejszenie poziomu podatku akcyzowego z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh, co jest praktycznie wartością minimalną dopuszczalną przez prawo europejskie. Około dziesięciokrotnemu obniżeniu ulegnie również wielkość opłaty przejściowej płaconej przez odbiorców w gospodarstwie domowym.

Takie obniżenie stawki podatku oraz opłaty przejściowej zapewni, nawet przy spodziewanej podwyżce opłat wprowadzonych przez przedsiębiorstwa energetyczne utrzymanie łącznych kosztów odbiorców, w szczególności odbiorców w gospodarstwie domowym, na poziomie zbliżonym do roku 2018.

Jednocześnie negatywne skutki dla budżetu państwa zostaną zniwelowane poprzez środki ze sprzedaży uprawnień do emisji, o których mowa w art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1201)?.

Zgodnie z nowym brzmieniem powyższego przepisu stawka akcyzy na energię elektryczną wynosi 5,00 zł za megawatogodzinę (MWh). Dotychczasowa stawka wynosiła 20,00 zł za megawatogodzinę (MWh). Zmiana weszła w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 2019 r
.
 

Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy
Nr wpisu 12 238
Konsultant Podatkowy
w Oddziale Wielkopolskim
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 618483348