Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 13/2019

 

 

OPODATKOWANIE AKCYZĄ NAPOJÓW ALKOHOLWYCH

 

1. Podatek akcyzowy – moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu produkcji wyrobów alkoholowych.

 
W interpretacji indywidualnej z dnia 1 lutego 2018 r. (0111-KDIB3-3.4013.276.2017.1.JS) wskazano, że obowiązek podatkowy w związku z produkcją alkoholu etylowego powstanie w momencie zakończenia produkcji i uzyskania gotowego wyrobu mającego być przedmiotem konsumpcji, tj. alkoholu etylowego w rozumieniu art. 93 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego przedstawionym we wniosku organ stwierdził, że mająca być przedmiotem działalności Wnioskodawcy destylacja alkoholu etylowego z wcześniej wyprodukowanego surowca (piwa) oraz jego późniejszy przerób i rozlew do opakowań jednostkowych (butelek), stanowi produkcję alkoholu etylowego, a co za tym idzie, produkcję wyrobów akcyzowych. Produkcja ta będzie przedmiotem opodatkowania podatkiem akcyzowym.

Odnosząc się natomiast do przepisów określających moment powstania obowiązku podatkowego wskazano, ze zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności lub zaistnienia stanu faktycznego podlegającego opodatkowaniu akcyzą, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy, z zastrzeżeniem art. 47 ust. 1 pkt 1-4 i 6, w przypadku produkcji poza składem podatkowym wyrobów akcyzowych, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, producent jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego:

1. składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje w sprawie przedpłaty akcyzy, według ustalonego wzoru,

2. obliczać i wpłacać przedpłatę akcyzy na rachunek właściwego urzędu skarbowego, w wysokości akcyzy, jaka będzie należna od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych w danym miesiącu;

– za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wyroby akcyzowe zostaną wyprodukowane.
Stosownie do art. 22 ust. 2 i 3 ustawy, wpłaconą przedpłatę akcyzy zalicza się na poczet akcyzy należnej za miesiąc rozliczeniowy, o którym mowa w ust. 1, a także uwzględnia się ją w deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1.

Organ podkreślił, że obowiązek podatkowy w związku z produkcją alkoholu etylowego powstanie w momencie zakończenia produkcji i uzyskania gotowego wyrobu mającego być przedmiotem konsumpcji, tj. alkoholu etylowego w rozumieniu art. 93 ust. 1 ustawy. Zakończenie produkcji należy rozumieć jako ukończenie czynności, o których mowa w art. 93 ust. 2 ustawy, jest to zatem nie tylko wytworzenie, ale również późniejszy przerób i rozlew otrzymanego alkoholu etylowego do opakowań jednostkowych. Wyrobem gotowym jest zatem wyprodukowany i rozlany do butelek alkohol etylowy.

Mając powyższe na uwadze, stwierdzono, że w odniesieniu do przedmiotowych wyrobów w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, obowiązek podatkowy powstanie po ukończeniu rozlewu wyprodukowanego alkoholu etylowego do opakowań jednostkowych.
 
 

Agata Strocka
Konsultant podatkowy
Główny specjalista
w Dziale Audytu Podatkowego
agata.strocka@isp-modzelewski.pl
tel.: (22) 517 30 69