Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 13/2019

 

 

OPODATKOWANIE AKCYZĄ WYROBÓW TYTONIOWYCH

 

1. Aromaty nie wypełniają definicji płynu do papierosów elektronicznych.

Podmiot, który dokonuje produkcji, jak i oferuje ww. roztwory na sprzedaż jako płyn do papierosów elektronicznych lub jako bazę do tego płynu, przeznacza te wyroby do wykorzystania jako płyn do papierosów elektronicznych, przesądzając tym samym o konieczności traktowania tej substancji jako wyrobu akcyzowego.
Jednocześnie wyrobami akcyzowymi nie są aromaty w sytuacji, gdy nie są same w sobie przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych.

Powyższe stanowi rozstrzygnięcie organu wyrażone w interpretacji indywidualnej z dnia 8 listopada 2018 r. (0111-KDIB3-3.4013.200.2018.2.JS). Uzasadniając powyższe organ podkreślił, że wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy. Z kolei płyn do papierosów elektronicznych, na podstawie art. 2 ust. 35 ustawy, to roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę. Płyn do papierosów elektronicznych, bez względu na kod CN, został wymieniony w poz. 46 załącznika nr 1 do ustawy.
Zgodnie natomiast z art. 99b ust. 1 ustawy, produkcją płynu do papierosów elektronicznych w rozumieniu ustawy jest jego wytwarzanie, przetwarzanie, a także jego rozlew. Za produkcję płynu do papierosów elektronicznych nie uznaje się wytwarzania tego płynu przez konsumenta ręcznie domowym sposobem w gospodarstwie domowym na własne potrzeby (art. 99b ust. 2).

Zgodnie z opisem stanu faktycznego, wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie magazynowania i sprzedaży aromatów o kodzie CN 3302 10 90, oferując je na sprzedaż do szerokiego grona klientów. Aromaty te znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w branży cukierniczej, piekarniczej, kosmetyczno-chemicznej. Są również surowcami wykorzystywanymi do produkcji płynu do papierosów elektronicznych. Wnioskodawca nabywa i oferuje aromaty na sprzedaż podmiotom na ich własne potrzeby, które mogą być związane z produkcją płynu do e-papierosów lub produkcją baz do tych płynów, jak również pozbawione takiego związku, przy czym o przeznaczeniu aromatów decyduje nabywca.

Organ stwierdził zatem w przedmiotowej sprawie, że oferowane przez wnioskodawcę aromaty nie wypełniają definicji płynu do papierosów elektronicznych – gdyż oferowane są na sprzedaż odbiorcom bez określenia ich przeznaczenia, z uwagi na szerokie zastosowanie. Zatem, tak długo, jak oferowane przez Wnioskodawcę na sprzedaż aromaty nie będą sprzedawane z przeznaczeniem do wykorzystania w papierosach elektronicznych, tak długo wyroby te nie będą uznawane za wyroby akcyzowe, podlegające opodatkowaniu akcyzą.
.
 
 
Agata Strocka
Konsultant podatkowy
Główny specjalista
w Dziale Audytu Podatkowego
agata.strocka@isp-modzelewski.pl
tel.: (22) 517 30 69 30 77