Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 13/2019

 

 

2. Zwrot podatku akcyzowego a znaki akcyzy.

W dniu 29 marca 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie I GSK 528/17 w przedmiocie zwrotu podatku akcyzowego a znaków akcyzy.

Zwrot akcyzy został uregulowany w art. 82 u.p.a. zaś zwrot wartości podatkowych znaków akcyzy uregulowano odrębnie w art. 135 u.p.a. Importer dokonując importu wyrobów akcyzowych podlegających obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy, jest zobowiązany do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty akcyzy (art. 27 ust. 1 pkt 1 u.p.a.), z tym zastrzeżeniem, że importerowi temu przysługuje prawo do obniżenia akcyzy o kwotę zapłaconą na poczet podatkowych znaków akcyzy naniesionych na wyroby objęte zgłoszeniem celnym. Art. 27 ust. 2 u.p.a. stanowi:, że „kwotę akcyzy przypadającą do zapłaty z tytułu importu wyrobów akcyzowych obniża się o wartość podatkowych znaków akcyzy prawidłowo naniesionych na wyroby akcyzowe lub opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych, objęte zgłoszeniem celnym.”
Kwoty podatku nie można obniżyć o kwotę wpłaconą na pokrycie kosztów wytworzenia znaków akcyzy. Regulacja ta jest podstawą rozliczenia przez importera kwot stanowiących wartość podatkowych znaków akcyzy i wynika z niej, że wartość znaków akcyzy pomniejsza kwotę akcyzyprzypadającą do zapłaty z tytułu importu wyrobów akcyzowych. Z kolei w art. 135 ust. 1 i ust. 2 oraz w art. 188 ust. 1 u.p.a. jednoznacznie określono w jakich sytuacjach i komu przysługuje zwrot kwot stanowiących wartośc podatkowych znaków akcyzy. Przede wszystkim należy wyjaśnić, że podatkowe znaki akcyzy to znaki określone przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, służące do oznaczania wyrobów akcyzowych, podlegających obowiązkowi oznaczenia, obejmujące podatkowe znaki akcyzy, które są potwierdzeniem wpłaty kwoty stanowiącej wartość podatkowych znaków akcyzy.
Legalna definicja podatkowych znaków akcyzy została ustanowiona w art. 2 ust. 1 pkt 17 u.p.a. Wynika z niej, że „znaki akcyzyto – znaki, określone przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, służące do oznaczania wyrobów akcyzowych podlegających obowiązkowi oznaczania, obejmujące: a) podatkowe znaki akcyzy, które są potwierdzeniem wpłaty kwoty stanowiącej wartość podatkowych znaków akcyzy; b) legalizacyjne znaki akcyzy, które są potwierdzeniem prawa podmiotu obowiązanego do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, do przeznaczenia tych wyrobów do sprzedaży.” Jak wynika z ww. definicji podatkowe znaki akcyzy mają element odpłatności. Podatnik otrzymuje w zamian znaki akcyzy, w odróżnieniu od podatku, który ma charakter nieodpłatny. Wpłata wartości podatkowych znaków akcyzy nie może być więc równoznaczna z wpłatą podatku akcyzowego.

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, nie ma podstaw prawnych do przyjęcia, że w przypadku eksportu wyrobów akcyzowych, zwrotowi podatku akcyzowego podlegała nie tylko wysokość kwoty podatku faktycznie zapłaconego (akcyzy), ale także równowartość podatkowych znaków akcyzy, o którą podatek akcyzowy został obniżony w związku z wcześniejszym naniesieniem znaków akcyzowych na wyroby akcyzowe (tj. wartość podatkowych znaków akcyzy).
 
 
Marek Zagórski
konsultant podatkowy
marek.zagorski@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60