Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 13/2019

 

5. Przemieszczanie wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie – zasady obowiązujące w roku 2019.

W dniu 1 stycznia 2019 r. weszły w życie zmiany ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako: „ustawa”), wprowadzone mocą ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy – Prawo celne (dalej określanej jako: ?nowelizacja z 20 lipca 2018 r.?) oraz ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (dalej jako ?nowelizacja z 9 listopada 2018 r.?). Zmiany te dotyczyły m.in. treści art. 31 ust. 5-6 ustawy, polegały na dodaniu przepisów art. 32 ust. 6a-6b oraz uchyleniu art. 32 ust 10-11 tejże regulacji.

Skutkiem wskazanych nowelizacji jest ustalenie nowych zasad zwolnień od akcyzy wyrobów akcyzowych ze względu na ich przeznaczenie.

Z przepisów tych wynika, że zasadniczo przedmiotowe zwolnienie jest możliwe przy spełnieniu warunków, o których mowa w ust. 5-6b oraz ust. 12 i 13 art. 32 ustawy. Oznacza to, że w świetle art. 32 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2019 r., warunkiem zwolnień od akcyzy wyrobów akcyzowych ze względu na ich przeznaczenie jest:

1) objęcie wyrobów akcyzowych będących przedmiotem zwolnienia zabezpieczeniem akcyzowym lub w przypadku importu – zabezpieczeniem złożonym w trybie stosowanym przy zabezpieczeniu należności celnych na podstawie przepisów prawa celnego, złożonym przez, odpowiednio: podmiot prowadzący skład podatkowy, podmiot pośredniczący lub zarejestrowanego odbiorcę, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca, w wysokości zobowiązania podatkowego mogącego powstać w przypadku użycia tych wyrobów niezgodnie z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy lub naruszenia warunków zwolnienia – do czasu potwierdzenia odbioru wyrobów akcyzowych przez, odpowiednio: podmiot zużywający lub podmiot pośredniczący,
2) przemieszczanie wyrobów akcyzowych na podstawie e-DD albo dokumentu zastępującego e DD oraz zakończenie tego przemieszczania poprzez przesłanie do Systemu raportu odbioru zawierającego kompletne i prawidłowe dane przez podmiot odbierający, w terminie 30 dni od dnia wysłania wyrobów akcyzowych wskazanego w e-DD albo dokumencie zastępującym e-DD (tj. w sposób, o którym mowa w art. 46b ust. 2 w zw. z art. 46b ust. 3 ustawy);
3) w przypadkach dostarczenia od podmiotu pośredniczącego do podmiotu zużywającego oraz importu przez podmiot pośredniczący – sporządzenie e-DD lub dokumentu zastępującego e-DD przez podmiot pośredniczący lub podmiot zużywający w terminie 15 dni od dnia dopuszczenia do obrotu importowanych wyrobów akcyzowych.
Ponadto, w myśl art. 32 ust. 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. warunkiem zwolnień od akcyzy wyrobów akcyzowych ze względu na ich przeznaczenie w przypadkach dostarczenia ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu zużywającego lub podmiotu pośredniczącego oraz dostarczenia od podmiotu pośredniczącego do podmiotu zużywającego i wewnątrzwspólnotowego nabycia przez zarejestrowanego odbiorcę, jest złożenie przez podmiot pośredniczący lub podmiot zużywający mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju zgłoszenia rejestracyjnego, dla celów akcyzy.

Warunkiem zwolnień od akcyzy wyrobów akcyzowych ze względu na ich przeznaczenie, w sytuacji gdy System jest niedostępny, a wyroby akcyzowe są przemieszczane na podstawie dokumentu zastępującego e-DD, jest przedstawienie przez podmiot pośredniczący lub podmiot zużywający mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju podmiotowi wysyłającemu, pisemnego potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego, (art. 32 ust. 6a ustawy).
Analogicznie, na podstawie art. 32 ust. 6b ustawy, przedstawienie podmiotowi wysyłającemu pisemnego potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego jest także konieczne dla skorzystania ze zwolnienia przez podmiot zużywający mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju.
Niemniej jednak w 2019 r realizacja powyższych wymogów nie jest niezbędnym warunkiem zwolnienia od akcyzy wyrobów akcyzowych ze względu na ich przeznaczenie
Zgodnie bowiem z przepisami przejściowymi zawartymi w art. 3a nowelizacji z 20 lipca 2018 r.:

1) W okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. podmiot dokonujący na terytorium kraju przemieszczania poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od podatku akcyzowego ze względu na ich przeznaczenie lub wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką podatku akcyzowego ze względu na ich przeznaczenie, może do tego przemieszczania stosować przepisy dotychczasowe.
2) Do przemieszczeń poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od podatku akcyzowego ze względu na ich przeznaczenie oraz wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką podatku akcyzowego ze względu na ich przeznaczenie, rozpoczętych w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r., na podstawie przepisów dotychczasowych i niezakończonych w tym okresie, stosuje się przepisy dotychczasowe.
Z przytoczonych przepisów przejściowych wynika zatem, że do końca 2019 r., Podatnicy mogą przemieszczać wyroby akcyzowe jako zwolnione z akcyzy, stosując, wedle swego wyboru, albo przepisy obowiązujące do 31 grudnia 2018 r. albo przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. Tym samym jedynie od decyzji Podatnika zależy, czy wyroby te będą przemieszczane w oparciu o dokument dostawy, czy w oparciu o e-DD.

Jedyny wyjątek dotyczy przemieszczeń poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów węglowych przeznaczonych do celów opałowych, o których mowa w art. 31a ust. 1 ustawy, bowiem do przemieszczeń tych powołane przepisy przejściowe nie znajdują zastosowania
.
dr Joanna Kiszka
Starszy konsultant podatkowy
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50