Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 20/2019

 

 

 

OPODATKOWANIE AKCYZĄ NAPOJÓW ALKOHOLWYCH

 

1. Produkcja substancji czynnej a zwolnienie z podatku akcyzowego alkoholu etylowego

Czy w przypadku, gdy do produkcji substancji czynnej sprzedawanej wytwócy produktu leczniczego zużywany jest alkohol etylowy powstaje obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym z tytułu zużycia tego wyrobu akcyzowego?
W przedmiotowej kwestii wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 12 września 2019 r. (0111-KDIB3-3.4013.157.2019.2.MAZ), wskazując, że: ?Pod pozycją 17 załącznika nr 1 do ustawy, pod kodem CN 2207, został wymieniony alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80% obj. lub większej; alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe, o dowolnej mocy, skażone.
Natomiast pod pozycją 18 załącznika nr 1 do ustawy, pod kodem CN 2208, został wymieniony alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu mniejszej niż 80% obj.; wódki, likiery i pozostałe napoje spirytusowe.
Jednocześnie w myśl art. 92 ustawy, do napojów alkoholowych w rozumieniu ustawy zalicza się alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie.
Do alkoholu etylowego w rozumieniu ustawy zalicza się wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, objęte pozycjami CN 2207 i 2208, nawet jeżeli są to wyroby stanowiące część wyrobu należącego do innego działu Nomenklatury Scalonej – art. 93 ust. 1 pkt 1 ustawy.
(?) W myśl art. 30 ust. 9 pkt 4 ustawy, zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy zawarty w produktach leczniczych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499 i 399).
Zgodnie z art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. b ustaw, zwalnia się od akcyzy ze względu na przeznaczenie również napoje alkoholowe używane do produkcji produktów leczniczych, o których mowa w art. 30 ust. 9 pkt 4 – wyłącznie w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1, 4 lub 8, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w ust. 5-6b, 12 i 13; w przypadku podmiotu zużywającego zwolnienie od akcyzy dotyczy ilości nieprzekraczających dopuszczalnych norm zużycia, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 2 lit. b oraz ust. 2 pkt 3.
(?) Jak stanowi art. 2 pkt 38c Prawa farmaceutycznego, w rozumieniu ustawy substancją czynną jest substancja lub mieszanina substancji, która ma zostać wykorzystana do wytworzenia produktu leczniczego i która, użyta w jego produkcji, staje się składnikiem czynnym tego produktu przeznaczonym do wywołania działania farmakologicznego, immunologicznego lub metabolicznego w celu przywrócenia, poprawy lub zmiany funkcji fizjologicznych lub do postawienia diagnozy medycznej. Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 32 Prawa farmaceutycznego, w rozumieniu ustawy produktem leczniczym jest substancja lub mieszanina substancji, przedstawiana jako posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt lub podawana w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne.
(?) Mając powyższe na uwadze, w sytuacji, gdy produkowana z alkoholu etylowego substancja czynna (?) spełnia wymagania dotyczące produktu leczniczego określone w Prawie farmaceutycznym, zatem Spółka jest uprawniona do korzystania ze zwolnienia od akcyzy dla tego alkoholu, na podstawie art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. b ustawy.
Nie można przy tym zapominać, że możliwość skorzystania ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. b ustawy uzależniona jest od spełnienia warunków określonych w art. 32 ust. 3 pkt 1, 4 lub 8, a także tych, o których mowa w ust. 5-6b, 12 i 13. W przypadku podmiotu zużywającego zwolnienie od akcyzy dotyczy ilości nieprzekraczających dopuszczalnych norm zużycia, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 2 lit. b oraz ust. 2 pkt 3 ustawy?.
Reasumując należy stwierdzić, że zużycie alkoholu etylowego do produkcji substancji czynnej może być zwolnione od podatku akcyzowego (na podstawie art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. b) ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r.), ale należy pamiętać, że zwolnienie to jest uwarunkowane od spełnienia wielu warunków wskazanych w ustawie.
 

 

 
Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy
Nr wpisu 12 238
Konsultant Podatkowy
w Oddziale Wielkopolskim
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 618483348