3. Zwolnienie z akcyzy paliwa odrzutowego nabywanego do samolotu wykorzystywanego na własne cele rekreacyjne.
Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym Zwalnia się od akcyzy ze względu na przeznaczenie następujące wyroby akcyzowe:
1) używane do statków powietrznych: benzyny lotnicze o kodzie CN 2710 11 31, paliwo typu benzyny do silników odrzutowych o kodzie CN 2710 11 70 oraz paliwo do silników odrzutowych o kodzie CN 2710 19 21 lub oleje smarowe do silników lotniczych – w przypadkach, o których mowa w ust. 3, jeżeli są spełnione warunki, o których mowa w ust. 5-13;
2) używane do celów żeglugi, włączając rejsy rybackie, wyroby energetyczne – w przypadkach, o których mowa w ust. 3, jeżeli są spełnione warunki, o których mowa w ust. 5-13;
3) używane do celów opałowych, pozostałe węglowodory gazowe o kodach CN od 2711 12 11 do 2711 19 00 – w przypadkach, o których mowa w ust. 3, jeżeli są spełnione warunki, o których mowa w ust. 5-13;
4) używane do celów, o których mowa w art. 31b ust. 1, wyroby energetyczne o kodzie CN 2901 10 00 w przypadkach, o których mowa w ust. 3, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w ust. 5-13;
5) używane do napędu stacjonarnych urządzeń w procesie łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej pozostałe węglowodory gazowe o kodach CN od 2711 12 11 do 2711 19 00, w przypadkach, o których mowa w ust. 3, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w ust. 5-13.
Z kolei ustęp 2 tego artykułu stanowi, że zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, nie stosuje się w przypadku prywatnych rejsów i prywatnych lotów o charakterze rekreacyjnym, za które uważa się użycie statku lub statku powietrznego przez jego właściciela lub inną osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, które korzystają z niego na podstawie umowy najmu lub umowy o podobnym charakterze, w celach innych niż gospodarcze, w szczególności innych niż przewóz pasażerów lub towarów albo świadczenie usług za wynagrodzeniem lub usług na rzecz organów publicznych.
W związku z powyższym powstały wątpliwości czy nabywanie paliwa odrzutowego w do samolotu wykorzystywanego na własne cele rekreacyjne korzysta ze zwolnienia od podatku akcyzowego. W kwestii tej wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10 września 2018 r. (0111-KDIB3-3.4013.165.2018.2.WR). Jak wskazał organ: ?Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest możliwość nabycia paliwa do silników odrzutowych zwolnionego od podatku akcyzowego.
Unijny prawodawca w przepisie art. 14 ust. 1 lit. b dyrektywy Rady 2003/96/WE nakazał Państwom Członkowskim zwolnienie z akcyzy produktów energetycznych stosowanych jako paliwo do celów żeglugi powietrznej. Jednocześnie z zakresu objętego zwolnieniem zostały wyłączone prywatne loty niehandlowe. W myśl definicji zamieszczonej w akapicie drugim tego przepisu prywatne loty niehandlowe oznaczają m.in. każde użycie samolotu przez jego właściciela we wszelkich innych celach niż handlowe w szczególności nie w celu przewozu pasażerów lub towarów lub świadczenia usług za wynagrodzeniem.
Kluczowe znaczenia dla rozstrzygnięcia zakresu przedmiotowego zwolnienia ma wyrażenie „nie w celu przewozu pasażerów lub towarów lub świadczenia usług za wynagrodzeniem”. Z jego treści wynika, że żegluga powietrzna objęta zakresem zastosowania tego zwolnienia dotyczy wykorzystania paliwa bezpośrednio do świadczenia odpłatnych usług lotniczych. Pojęcie żeglugi powietrznej zawarte w cytowanym unormowaniu dyrektywy wymaga, aby przemieszczenie się samolotu było związane z odpłatnym świadczeniem usług.
Powyższe rozumienie tego przepisu zostało potwierdzone przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z dnia 1 grudnia 2011 r., w sprawie C-79 /10 Systeme Helmholz GmbH przeciwko Hauptzollamt Nürnberg, Trybunał stwierdził: „Tymczasem z wyrażenia „nie w celu przewozu pasażerów lub towarów lub świadczenia usług za wynagrodzeniem” wynika, że żegluga powietrzna objęta zakresem zastosowania tego zwolnienia dotyczy wykorzystania paliwa lub samolotu służącego bezpośrednio świadczeniu odpłatnych usług lotniczych. W ten sposób pojęcie żeglugi wymaga, aby odpłatne świadczenie usług było nierozerwalnie związane z przemieszczeniem się statku samolotu.”
Ślad za uregulowaniami powyższej dyrektywy paliwo do silników odrzutowych zostało zwolnione z akcyzy na mocy przepisów ustawy o podatku akcyzowym. Zwolnienie zostało wprowadzone w przepisie art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy, który zwalnia ze względu na przeznaczenie m.in. używane do statków powietrznych paliwo do silników odrzutowych o kodzie Nomenklatury Scalonej 2710 19 21 w przypadkach, o których mowa w art. 32 ust. 3 ustawy przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 32 ust. 5-13 ustawy o podatku akcyzowym.
Natomiast z treści ustępu 2 artykułu 32 ustawy wynika, że tego zwolnienia nie stosuje się w przypadku prywatnych lotów o charakterze rekreacyjnym, za które uważa się użycie statku powietrznego przez jego właściciela lub inną osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, które korzystają z niego na podstawie umowy najmu lub umowy o podobnym charakterze, w celach innych niż gospodarcze, w szczególności innych niż przewóz pasażerów lub towarów albo świadczenie usług za wynagrodzeniem lub usług na rzecz organów publicznych. Powyższe zatem oznacza, że wskazane zwolnienie od akcyzy dotyczy sytuacji, gdy dokonywany statkiem powietrznym przewóz osób lub towarów służy wyłącznie świadczeniu przez podmiot odpłatnych usług lotniczych.
Z przytoczonego wyżej opisu sprawy wynika, że samolot produkowany przez Wnioskodawcę, zostanie przez niego użyty do lotów testowych, a nie do świadczenia odpłatnych usług lotniczych. Zatem Wnioskodawca nie będzie mógł nabyć na potrzeby wykonania tych lotów paliwa do silników odrzutowych zwolnionego z akcyzy?.
Reasumując należy stwierdzić, że nabycie paliwa odrzutowego do samolotu wykorzystywanego jedynie w celach rekreacyjnych podatnika nie uprawnia do korzystania ze zwolnienia od podatku akcyzowego.
Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy
Nr wpisu 12 238
Konsultant Podatkowy
w Oddziale Wielkopolskim
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 618483348