Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 9/2018

10. Zastosowanie zwolnienia od akcyzy, o którym mowa w § 17 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego w stosunku do odpadów powstałych z czyszczenia znajdujących się w składzie podatkowym zbiorników paliwowych.

Przedmiotem interpretacji z dnia 16 grudnia 2016 r. (nr 1462-IPPP3.4513.107.2016.1.MC) był stan faktyczny, w którym wnioskodawca (Spółka) prowadzi działalność produkcyjną w obrębie składu podatkowego z wykorzystaniem licznej grupy zbiorników produkcyjnych i magazynowych. W trakcie normalnego cyklu prowadzonej działalność w okresie mniej więcej co 6-10 lat Spółka dokonuje czyszczenia zbiorników zlokalizowanych w swoich składach podatkowych w związku z koniecznością przeprowadzenia badań przez Urząd Dozoru Technicznego i określenia kolejnego okresu przez jaki zbiorniki mogą być użytkowane. Czyszczeniem zbiorników i usuwaniem osadów i odpadów powstałych w zbiorniku zajmują się podmioty zewnętrzne, które następnie przekazują wydobyte odpady do zniszczenia m.in. do spółki E. (E.). Wątpliwości Spółki dotyczyły możliwości zastosowania zwolnienia od akcyzy, o którym mowa w § 17 rozporządzenia w stosunku do odpadów będących wyrobami akcyzowymi powstałych z czyszczenia zbiorników paliwowych w związku z ich utylizacją poza składem podatkowym oraz prawidłowości stosowania przepisów regulujących przedmiotowe zwolnienie od akcyzy.
Jak wskazał Organ w przedmiotowej interpretacji akceptując stanowisko wnioskodawcy: ?Odnosząc się do niniejszych wątpliwości Wnioskodawcy wskazać należy, że na podstawie § 17 rozporządzenia ze zwolnienia od akcyzy mogą korzystać wyroby akcyzowe, które znajdując się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, stały się nieprzydatne do spożycia, dalszego przerobu lub zużycia i za zgodą właściwego naczelnika urzędu celnego zostały zniszczone w składzie podatkowym albo w innym miejscu spełniającym warunki niszczenia wyrobów na podstawie przepisów odrębnych, w obecności przedstawiciela organu podatkowego. Warunkiem uprawniającym do zastosowania przedmiotowego zwolnienia od akcyzy jest sporządzenie z czynności zniszczenia wyrobów akcyzowych, w dwóch egzemplarzach, protokołu zniszczenia wyrobów akcyzowych, w którym podaje się przyczyny tego zniszczenia. Protokół zniszczenia wyrobów akcyzowych podpisuje podatnik oraz obecny przy czynności zniszczenia przedstawiciel organu podatkowego.
Ponadto w przypadku zniszczenia wyrobów akcyzowych w innym miejscu niż skład podatkowy, spełniającym warunki niszczenia wyrobów na podstawie przepisów odrębnych należy spełnić warunki, o których mowa w art. 32 ust. 5-11 ustawy. Jednocześnie zgodnie z § 17a ust. 1 rozporządzenia podmiot korzystający ze zwolnienia od akcyzy, o którym mowa § 17 ust. 1, prowadzący działalność gospodarczą, prowadzi ewidencję wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie. W analizowanej sprawie Wnioskodawca dokonuje czyszczenia zbiorników zlokalizowanych w składach podatkowych Wnioskodawcy. Odpady powstałe z czyszczenia zbiorników, które zostały zaklasyfikowane do utylizacji są przemieszczane z zastosowaniem dokumentu dostawy ze składu podatkowego Wnioskodawcy do zakładu E., gdzie są utylizowane. E. potwierdza odbiór odpadów na dokumencie dostawy.
W związku z każdym planowanym niszczeniem Wnioskodawca występuje do właściwego naczelnika urzędu celnego o zgodę, w formie decyzji, na niszczenie wyrobów akcyzowych poza składem podatkowym. Przy niszczeniu obecny jest przedstawiciel urzędu celnego, a niszczenie jest udokumentowane protokołem zniszczenia wyrobów akcyzowych, w którym podaje się przyczyny tego zniszczenia. Protokół jest podpisany przez E. i Spółkę oraz przedstawiciela urzędu celnego. Wnioskodawca prowadzi ewidencję akcyzową wyrobów zwolnionych ze względu na przeznaczenie. Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że w analizowanym przypadku spełnione będą warunki uprawniające do zastosowania zwolnienia od akcyzy, o którym mowa w § 17 rozporządzenia. Odpady będące wyrobami akcyzowymi powstałe z czyszczenia znajdujących się w składzie podatkowym zbiorników paliwowych w związku z ich utylizacją poza składem podatkowym będą korzystać z przedmiotowego zwolnienia od akcyzy, Wnioskodawca zaś prawidłowo stosuje przepisy regulujące zwolnienie od akcyzy, o którym mowa w § 17 rozporządzenia.?
Alan Lipnicki
Młodszy Konsultant podatkowy
alan.lipnicki@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60