10. Opodatkowanie akcyzą sprzedaży wyrobów węglowych
Dnia 4 marca 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą opodatkowania akcyzą sprzedaży wyrobów węglowych.
Wnioskodawca jest pośredniczącym podmiotem węglowym. Dokonuje sprzedaży wyrobów węglowych o kodzie CN 2701. Prowadzi dokumentację w formie papierowej. Zamierza sprzedawać węgiel osobie zwolnionej z akcyzy o której mowa w art. 31a ust. 2 (gospodarstwo domowe) w ilości nieprzekraczającej 200 kg na paragonach fiskalnych. Gospodarstwa domowe na rzecz których dokonuje sprzedaży wyrobów węglowych posiadają status finalnego nabywcy węglowego. W dniu 3 marca 2014 r. Wnioskodawca otrzymał od Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach IBPP4/443-602/13/BP interpretacje indywidualną dotycząca sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży wyrobów węglowych dot. ww. sytuacji.
Czy w związku ze zmianą niektórych przepisów ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy prawo celne wydana w dniu 3 marca 2014 r. interpretacja IBPP4/443-602/13/BP jest aktualna i czy w dalszym ciągu Wnioskodawca może dokonywać sprzedaży węgla na paragon w ilości do 200 kg dla osób wskazanych w art. 31a ust. 2 (gospodarstwo domowe) i nie wpisywać paragonów do ewidencji wyrobów węglowych?
Zdaniem Wnioskodawcy, może on w dalszym ciągu dokonywać sprzedaży węgla CN 2701 w ilości nieprzekraczającej 200 kg na paragon dla osób wskazanych w art. 31a ust. 2 (gospodarstwo domowe) ponieważ żadna z wydanych do tej pory ustaw nie anulowała tego zapisu i Wnioskodawca nie może wpisywać paragonów do ewidencji wyrobów węglowych.
Zgodnie ze stanowiskiem Organu: ?(?)Do ewidencji wyrobów węglowych prowadzonej przez pośredniczący podmiot węglowy Wnioskodawca nie ma obowiązku wpisywania wyrobów węglowych sprzedawanych na terenie kraju finalnemu nabywcy węglowemu podlegających zwolnieniu od akcyzy sprzedawanych w ilości nieprzekraczającej 200 kg jednorazowo (tzw. „sprzedaży paragonowej”), gospodarstwom domowym.
Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie oceny przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego dotyczącego dokonywania sprzedaży węgla na paragon w ilości do 200 kg dla osób wskazanych w art. 31a ust. 1 pkt 3 (gospodarstwo domowe) i nie wpisywania paragonów do ewidencji wyrobów węglowych należało uznać za prawidłowe.?
Kacper Wolak
Młodszy konsultant podatkowy
Kacper.wolak@isp-modzelewski.pl
Telefon: 22 517 30 77