Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 16/2019

2. Produkcja likierów poza składem podatkowym

Wyroby akcyzowe o kodach CN 2207 oraz CN 2208, a więc w szczególności alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu mniejszej niż 80% objętości, wódki, likiery i pozostałe napoje spirytusowe zostały wymienione w poz. 17 i 18 załącznika nr 2 do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako: „ustawa”), stanowiącego wykaz wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy i których produkcja odbywa się w składzie podatkowym. Niemniej w określonych sytuacjach produkcja napojów alkoholowych może odbywać się poza składem podatkowym. Decydująca jest technologia owej produkcji, w tym  wykorzystanie jako półproduktów napojów alkoholowych z zapłaconą akcyzą.
Wniosek ten potwierdza m.in. interpretacja indywidualna o sygn.. 0111-KDIB3-3.4013.60.2019.2.JS Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 maja 2019r.,  wydana w związku z wątpliwościami Podatnika dotyczącymi możliwości obniżenia kwoty należnej akcyzy o kwotę stanowiącą wartość znaków akcyzy naniesionych na opakowania jednostkowe likierów wyprodukowanych z wykorzystaniem spirytusu o zawartości alk. 95-96,7% nabywanego z zapłaconą akcyzą oraz – w przypadku części produktów – z wykorzystaniem również bazy śmietanowej o zawartości alkoholu 10,5 %,  a także w związku z kwestią dopuszczalności dokonywania wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobu (bazy śmietanowej) bez prowadzenia przez Podatnika składu podatkowego.
Należy zauważyć, że w związku obowiązkami natury administracyjnej dotyczącymi uzyskania określonego statusu akcyzowego, ustawodawca umożliwił dokonywanie wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów akcyzowych w procedurze z zapłaconą akcyzą. W ramach tej procedury, dostawca wyrobów z innego państwa członkowskiego zobowiązany jest do zapłaty podatku akcyzowego w kraju wysyłki, a po dokonaniu zapłaty podatku akcyzowego oraz zrealizowaniu dostawy wyrobów do nabywcy na terytorium kraju, podmiot ten w państwie członkowskim jest uprawniony do ubiegania się o zwrot zapłaconej akcyzy.
Natomiast podmiot krajowy dokonujący nabycia wyrobów akcyzowych z akcyzą zapłaconą w innym państwie członkowskim, jest zobowiązany do zapłaty akcyzy należnej w Polsce w stosunku do danej dostawy towarów i wypełnienia obowiązków wynikających z art. 78 ust. 1 ustawy, tj. do  zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym do właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed wprowadzeniem wyrobów na terytorium kraju, potwierdzenia odbioru wyrobów akcyzowych na uproszczonym dokumencie towarzyszącym, wystawienia dokumentu potwierdzenia złożenia zabezpieczenia akcyzowego lub zapłaty akcyzy na terytorium kraju i dołączenia tego dokumentu do zwracanego uproszczonego dokumentu towarzyszącego, a także do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego bez wezwania organu podatkowego, deklaracji uproszczonej oraz obliczenia akcyzy i dokonania jej zapłaty na terytorium kraju, na rachunek właściwego urzędu skarbowego, w terminie 10 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Przy wypełnieniu wskazanych powyżej obowiązków Podatnik ma możliwość nabycia z innego kraju UE danego towaru (w analizowanej sytuacji bazy śmietanowej o zawartości alk. 10,5% wykorzystywanej do produkcji napojów alkoholowych) bez prowadzenia składu podatkowego. Przy czym ? jak w powołanej interpretacji zauważył Organ –
Podatnik dokonuje w istocie dwóch odrębnych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, tj. nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych w postaci alkoholu etylowego (bazy śmietanowej) oraz produkcji wyrobów akcyzowych (alkoholu etylowego w postaci likierów). Opodatkowanie akcyzą obu czynności wynika z przepisu art. 8 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy.
Dokonywana produkcja wyrobów akcyzowych w postaci likierów, zarówno z wykorzystaniem wyłącznie alkoholu etylowego (spirytusu) nabywanego w procedurze z zapłaconą akcyzą i zestawianego z dodatkami niealkoholowymi, jak i produkcja z wykorzystaniem spirytusu i dodatków niealkoholowych oraz z wykorzystaniem dodatkowo alkoholu etylowego w postaci bazy śmietanowej, mieści się w zakresie art. 93 ust. 2 ustawy. Obie czynności stanowią bowiem produkcję wyrobów akcyzowych w rozumieniu powołanego przepisu ustawy, która skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego.
Produkcja wyrobów akcyzowych powinna być realizowana w składzie podatkowym, jednak – zgodnie  z myśl art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy ? od  zasady tej zachodzą wyjątki. Mianowicie dopuszczalna jest produkcja wyrobów akcyzowych poza składem, jeśli odbywa się z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych, albo z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie, pod warunkiem że wyprodukowany wyrób jest również wyrobem akcyzowym zwolnionym od akcyzy ze względu na przeznaczenie, .określonych w załączniku nr 2 do ustawy oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa.
Należy dodać, że na podstawie art. 21 ust. 8 ustawy, możliwe jest obniżenie kwoty podatku akcyzowego od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy, o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania składników będących wyrobami akcyzowymi.
W przypadku, gdy wyroby akcyzowe są produkowane poza składem podatkowym, z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych z akcyzą zapłaconą w wysokości równej kwocie akcyzy od wyrobu gotowego lub od niej większej, odliczeniu podlega zatem pełna kwota akcyzy.
Jednym z warunków odliczenia jest prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, na podstawie której możliwe będzie stwierdzenie, że kwota akcyzy zapłaconej od nabytych wyrobów alkoholowych zużywanych do produkcji innych wyrobów alkoholowych jest równa lub wyższa od kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów alkoholowych. Innym warunkiem przedmiotowego odliczenia jest uiszczenie kwoty należnej akcyzy.
Realizacja przedmiotowego uprawnienia może nastąpić w deklaracji dla podatku akcyzowego z tytułu wyprodukowania wyrobów akcyzowych (podlegających obowiązkowi oznaczania ich znakami akcyzy) za okres rozliczeniowy, w którym na wyroby nałożone zostały znaki akcyzy lub za okresy następne, nie wcześniej jednak niż po powstaniu obowiązku podatkowego. Niemniej ? jak w powołanej interpretacji stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej – nadwyżka podatku akcyzowego może być rozliczona jedynie wraz z powstaniem zobowiązania podatkowego.
 

dr Joanna Kiszka
Starszy konsultant podatkowy
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50