Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 16/2019

ZNAKI AKCYZY

 

1. Oznaczanie znakami akcyzy wyrobów akcyzowych wyprowadzanych z cudzego składu podatkowego bez zezwolenia poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy

Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym obowiązek oznaczania wyrobów akcyzowych podatkowymi znakami akcyzy, z zastrzeżeniem ust. 1a, ciąży na zarejestrowanym, zgodnie z art. 16, podmiocie będącym:
1) podmiotem prowadzącym skład podatkowy, z zastrzeżeniem pkt 6 i 7;
2) importerem;
3) podmiotem dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego;
4) przedstawicielem podatkowym;
5) podmiotem dokonującym produkcji wyrobów akcyzowych, o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5;
6) właścicielem wyrobów akcyzowych, o którym mowa w art. 13 ust. 3;
7) podmiotem zamierzającym nabyć wyroby akcyzowe i posiadającym zezwolenie, o którym mowa w art. 54 ust. 1.
W myśl art. 54 ust. 1 przedmiotowej ustawy zezwolenie na wyprowadzanie wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy przez podatnika, o którym mowa w art. 13 ust. 3, zwane dalej „zezwoleniem wyprowadzenia”, dotyczy konkretnego składu podatkowego i jest wydawane na czas oznaczony, nie dłuższy niż 3 lata, albo na czas nieoznaczony, na wniosek podmiotu, który spełnia łącznie warunki określone w art. 48 ust. 1 pkt 2-6. Z kolei wspomniany art. 13 ust. 3 przedmiotowej ustawy stanowi, że podatnikiem z tytułu wyprowadzenia ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy jest podmiot będący właścicielem tych wyrobów, który uzyskał od właściwego naczelnika urzędu skarbowego zezwolenie, o którym mowa w art. 54 ust. 1.
W związku z powyższym powstały wątpliwości czy w przypadku, gdy dany podmiot wyprowadza własne wyroby akcyzowe z cudzego składu podatkowego bez zezwolenia, o którym mowa w art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. ma obowiązek oznaczać je znakami akcyzy Odpowiedzi na przedmiotowe pytanie udzielił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 23 maja 2019 r. (0111-KDIB3-3.4013.84.2019.1.JS), w której to zostało stwierdzone: ?(?) gdy właściciel wyrobów akcyzowych nie posiada zezwolenia na wyprowadzenie wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego, a tym samym nie jest podatnikiem, o którym mowa w art. 13 ust. 3 ustawy, nie mamy do czynienia z żadnym z przypadków z wskazanych w art. 116 ust. 1 pkt 6 i 7 ustawy. W sytuacji, gdy właściciel wyrobów akcyzowych przekazuje prowadzącemu skład podatkowy wyroby akcyzowe, to podmiot prowadzący usługowy skład podatkowy będzie odpowiedzialny za zachowanie warunków procedury zawieszenia poboru akcyzy w trakcie gdy wyroby te znajdują się w prowadzonym przez niego składzie.
Jednocześnie zauważyć należy, że zgodnie z art. 21 ust. 7 pkt 1 ustawy, w przypadku oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy w składzie podatkowym na terytorium kraju, kwotę akcyzy obniża się o kwotę stanowiącą wartość podatkowych znaków akcyzy prawidłowo naniesionych na wyroby akcyzowe lub opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych, nie wcześniej jednak niż następnego dnia po naniesieniu tych znaków na dany wyrób akcyzowy lub opakowanie jednostkowe, z zastrzeżeniem pkt 4 lit. b tego przepisu, tj. sytuacji, gdy obowiązek podatkowy powstaje u właściciela wyrobów akcyzowych, o którym mowa w art. 13 ust. 3 ustawy.
Podobnie, w myśl art. 23 ust. 4 pkt 1 ustawy, wpłaty dzienne akcyzy obniża się o kwotę stanowiącą wartość podatkowych znaków akcyzy prawidłowo naniesionych na wyroby akcyzowe lub opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych, nie wcześniej jednak niż następnego dnia po naniesieniu tych znaków na dany wyrób akcyzowy lub opakowanie jednostkowe ? w przypadku oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy w składzie podatkowym na terytorium kraju, z zastrzeżeniem lit. c tiret pierwsze, tj. sytuacji, gdy obowiązek podatkowy powstaje u właściciela wyrobów akcyzowych, o którym mowa w art. 13 ust. 3 ustawy?.
Z powyższych regulacji wynika, że uprawnienie do obniżenia kwoty akcyzy oraz obniżenia kwoty wpłat dziennych o wartość podatkowych znaków akcyzy dotyczy podmiotu, który nabył i otrzymał podatkowe znaki akcyzy i jest ściśle związane z oznaczaniem wyrobów akcyzowych znakami akcyzy. W celu rozliczenia wartości podatkowych znaków akcyzy, podmiot, który pobrał i oznaczył wyroby znakami akcyzy winien być jednocześnie podatnikiem od tych wyrobów.
W opisanym w zdarzeniu przyszłym nowym modelu działalności Spółka przez cały okres magazynowania wyrobów w usługowym składzie podatkowym pozostaje ich właścicielem, ale nie zamierza złożyć wniosku i uzyskać od właściwego naczelnika urzędu skarbowego zezwolenia, o którym mowa w art. 54 ust. 1 ustawy ? a tym samym nie będzie podatnikiem, o którym mowa w art. 13 ust. 3 ustawy.
Zatem w przedstawionym przez Spółkę modelu działalności biznesowej, w celu zrealizowania obowiązku oznaczania wyrobów znakami akcyzy z możliwością obniżenia kwoty należnej akcyzy o kwotę stanowiącą wartość podatkowych znaków akcyzy nałożonych na te wyroby, podmiotem zobowiązanym do oznaczania napojów alkoholowych znakami akcyzy będzie usługowy skład podatkowy, a nie Spółka?.
Reasumując należy stwierdzić, że podmiotem obowiązanym do oznaczenia wyrobów akcyzowych znakami akcyzy w przypadku wyprowadzenia ich poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy z cudzego składu podatkowego bez zezwolenia, o którym mowa w art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. jest podmiot prowadzący skład podatkowy, a nie właściciel tych wyrobów akcyzowych.
 

Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy
Nr wpisu 12 238
Konsultant Podatkowy
w Oddziale Wielkopolskim
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 618483348
8