Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 12/2019

9. Prowadzenie ewidencji wyrobów gazowych przez pośredniczące podmioty gazowe.

Pośredniczące podmioty gazowe dokonujące sprzedaży wyrobów gazowych na terytorium kraju finalnemu nabywcy gazowemu oraz używające wyrobów gazowych obowiązane są do prowadzenia ewidencji wyrobów gazowych. Ewidencja ta powinna zawierać przede wszystkim ilość wyrobów gazowych z informacją o dokonanej czynności obejmującą daną partię wyrobów (sprzedaż, zużycie, nabycie wewnątrzwspólnotowe itd.), datę i adres dokonania czynności, numer faktury/dokumentu księgowego, a także dane kontrahenta.
Prowadzi się ją na podstawie wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych, a w przypadku braku tych urządzeń – na podstawie współczynnikowo określonego poziomu poboru wyrobów gazowych przez poszczególne urządzenia, wskazanego w dokumentacji prowadzonej przez podatnika.

Zakres obowiązków ewidencyjnych w zakresie wyrobów gazowych regulowany jest przez art. 138j ustawy o podatku akcyzowym. Zgodnie z tym przepisem ewidencja prowadzona przez pośredniczący podmiot gazowy dokonujący sprzedaży wyrobów gazowych na terytorium kraju finalnemu nabywcy gazowemu, powinna zawierać następujące dane:
  1.  ilość każdorazowo sprzedanych na terytorium kraju finalnemu nabywcy gazowemu wyrobów gazowych, odpowiednio w kilogramach albo metrach sześciennych, według nazwy oraz kodów CN, oraz ich wartość opałową;
  2. datę sprzedaży wyrobów gazowych;
  3. imię i nazwisko lub nazwę oraz adres zamieszkania lub siedziby finalnego nabywcy gazowego;
  4. datę wystawienia i numer faktury lub innego dokumentu, z których wynika zapłata należności za sprzedane przez podatnika wyroby gazowe, na podstawie których wyroby te zostały sprzedane na terytorium kraju finalnemu nabywcy gazowemu.
Jeżeli sprzedaż wyrobów gazowych jest udokumentowana tylko paragonem fiskalnym, ewidencja prowadzona przez wskazany podmiot, powinna zawierać dane, o których mowa w pkt 1, 2 i 4.

Ewidencja prowadzona przez pośredniczący podmiot gazowy używający wyrobów gazowych, powinna natomiast zawierać następujące dane:
  1. ilość wyrobów gazowych, odpowiednio do dokonanych czynności:

a) użytych w ramach zwolnień, o których mowa w art. 31b ust. 1, 2 lub 3, lub
b) użytych do celów nieobjętych zwolnieniem lub
c) wyprodukowanych lub
d) nabytych wewnątrzwspólnotowo lub
e) dostarczonych wewnątrzwspólnotowo lub
f) importowanych lub
g) eksportowanych lub
h) nabytych na terytorium kraju lub
i) sprzedanych na terytorium kraju
– w podziale na miesiące dokonania czynności, odpowiednio w kilogramach albo metrach sześciennych, według nazwy oraz kodów CN, oraz ich wartość opałową;
  1. datę oraz adres miejsca dokonania czynności;
  2. w przypadkach, o których mowa w pkt 1 lit. d-i, dane kontrahentów, z którymi dokonano tych czynności.
 

Agata Strocka
Konsultant podatkowy
Główny specjalista
w Dziale Audytu Podatkowego
agata.strocka@isp-modzelewski.pl
tel.: (22) 517 30 69