Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 12/2019

10. Zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej oraz sposobu wypełniania deklaracji podatkowej.

Dnia 5 grudnia 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji wydał interpretację indywidualną dotyczącą zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej oraz sposobu wypełniania deklaracji podatkowej.

Zgodnie z treścią interpretacji Wnioskodawca rozpoczął wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii – naziemna instalacja fotowoltaniczna, o mocy 35,36 kW, zlokalizowana w jednym miejscu.

Wnioskodawca nie posiada koncesji na wytwarzanie energii (art. 3 ustawy o odnawialnych źródłach energii z dn. 20.02.2015 r. z póź. zm.). Wyprodukowana energia jest wykorzystywana na potrzeby Przedsiębiorstwa, a powstałe nadwyżki są sprzedawane do spółki obrotu energią.

Spółka złożyła zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku akcyzowego, w którym oświadczyła, że będą składane deklaracje podatkowe. Jednocześnie Przedsiębiorstwo wnioskuje dwa razy w roku do Urzędu Regulacji Energetyki o wydanie świadectw pochodzenia, które obecnie znajdują się na giełdzie towarowej.

Przedsiębiorstwo prowadzi ewidencje energii elektrycznej. Ewidencja została poświadczona przez naczelnika urzędu celno-skarbowego. Wnioskodawca składa raz w miesiącu deklaracje dla podatku akcyzowego ? AKC-4/AKC-4zo wraz z załącznikiem AKC-4/H.

Potwierdzenie stanu liczników Wnioskodawca otrzymuje spółki obrotu energią. Jest to potwierdzenie w podziale na energię wyprodukowaną ogółem i odprowadzoną do sieci. Na podstawie tych danych wypełniana jest deklaracja dla podatku akcyzowego. W załączniku AKC-4/H Wnioskodawca wykazuje energię elektryczną z kodem CN 2716 00 00 w ilości energii zużytej w Przedsiębiorstwie.

Średnia kwota obliczonego podatku nie przekracza 30 zł miesięcznie. W Dziale B ww. załącznika Wnioskodawca wypełnia wiersze 6 oraz 7 ? zwolnienia i obniżenia bez wskazywania wierszy 7a-7d, gdyż zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dn. 24.02.2017 r. (Dz. U. z 2018 r., poz. 1748) zwalania się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatora o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW przez podmiot, który zużywa tę energię. Ww. zwolnienie nie kwalifikuje się do żadnego z wierszy 7a-7d.

W dniu 25.10.2018 r. Wnioskodawca wykonał połącznie do Krajowej Informacji Skarbowej, w której również otrzymał potwierdzenie, że deklaracja wraz z załącznikami jest prawidłowo wypełniana (zostawiając niewypełnione wiersze od 7a do 7d). Podstawy prawne wykazane w tych wierszach nie dotyczą przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

1. Czy zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dn. 24.02.2017 r. (Dz. U. z 2018 r., poz. 1748) w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego Spółka jest zwolniona z obowiązku uiszczania podatku akcyzowego od zużycia na własne potrzeby energii, którą wytwarza w odnawialnych źródłach energii ? panele fotowoltaniczne o mocy 35,36 kW?
Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dn. 24.02.2017 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego: ?Zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW przez podmiot, który zużywa tę energię.?

Wnioskodawca posiada jedna instalację fotowoltaiczną o mocy 35,36 kW czyli nie przekracza 1 MW.
Przedsiębiorstwo nie ma obowiązku uiszczania podatku akcyzowego od zużycia na potrzeby własne energii, którą wytwarza w mikroisntalacji ? panele fotowoltaniczne
.
 

Kacper Wolak
Młodszy konsultant podatkowy
Kacper.wolak@isp-modzelewski.pl
Telefon: 22 517 30 77