2. Alkohol etylowy zawarty w wyrobach kosmetycznych a opodatkowanie akcyzą.
Tytułowa kwestia stała się przedmiotem m.in. interpretacji indywidualnej nr 0111-KDIB3-3.4013.271.2018.1.AMS wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 9 stycznia 2019r.
W przedmiotowej interpretacji organ potwierdził stanowisko Podatnika, będącego członkiem międzynarodowego koncernu kosmetycznego prowadzącym w Polsce zakład produkujący wyroby kosmetyczne i w związku z tą działalnością zamierzającym nabywać wewnątrzwspólnotowo od producenta, czyli znajdującej się we Francji fabryki koncernu wyroby kosmetyczne klasyfikowane do kodu CN 3304 99 00, które zawierają w swoim składzie alkohol etylowy częściowo skażony środkami skażającymi dopuszczonymi przez Francję. Dokumentacja otrzymana od producenta (protokół skażenia) jednoznacznie potwierdza, że alkohol zawarty w przedmiotowych wyrobach został skażony zgodnie z wymogami Francji, a same produkty nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi. W Polsce produkty kosmetyczne nie będą poddawane żadnym procesom, które zmienią ich skład, właściwości i przeznaczenie, nastąpi jedynie ich konfekcjonowanie do opakowań jednostkowych i ostatecznie sprzedaż.
Podatnik uznał, że jakkolwiek same nabywane przezeń produkty kosmetyczne nie są wyrobami akcyzowymi opodatkowanymi podatkiem akcyzowym, to jednak wyrobem akcyzowym (napojem alkoholowym) podlegającym opodatkowaniu akcyzą jest alkohol etylowy skażony zawarty w tych produktach kosmetycznych.
Niemniej zauważył, że zgodnie z art. 30 ust. 9 pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako „ustawa”): ?Zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy zawarty w nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobach nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, skażony środkami skażającymi dopuszczonymi przez państwo członkowskie Unii Europejskiej pochodzenia wyrobu?. Stosownie zaś do § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2018 r. w sprawie warunków stosowania niektórych zwolnień od podatku akcyzowego, w przypadku zastosowania zwolnienia określonego w art. 30 ust. 9 pkt 2 ustawy przyjmuje się, że alkohol etylowy zawarty w wyrobach nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi nabywany wewnątrzwspólnotowo został skażony środkami skażającymi dopuszczonymi przez państwa członkowskie Unii Europejskiej pochodzenia wyrobu, jeśli wyroby te były przedmiotem legalnego obrotu handlowego w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej przed ich przywozem na terytorium kraju. Zgodnie z § 2 ust.2 rozporządzenia dokumentami potwierdzającymi legalny obrót handlowy w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej takimi wyrobami są przy tym faktury lub inne dokumenty księgowe o równoważnej wartości dowodowej.
Zdaniem Podatnika w opisanych wyżej okolicznościach wewnątrzwspólnotowe nabycie spełnia wymogi zwolnienia z podatku akcyzowego na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 2 ustawy. Podatnik ten bowiem, dokonując nabycia wewnątrzwspólnotowego przedmiotowych kosmetyków od producenta z Francji, zawierających skażony – zgodnie z wymogami Francji alkohol etylowy ?będzie w posiadaniu faktury nabycia potwierdzającej legalny obrót ww. wyrobami we Francji oraz dokumentacji potwierdzającej francuskie pochodzenie, a także dokumentacji potwierdzającej klasyfikacje wyrobów do kodu CN 3304 99 00 i karty charakterystyki produktów.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w powołanej na wstępie interpretacji indywidualnej nr 0111-KDIB3-3.4013.271.2018.1.AMS potwierdził zasadność oceny Podatnika. Skonkludował, że nabycie wewnątrzwspólnotowe skażonego zgodnie z wymogami francuskimi alkoholu etylowego zawartego w wyrobach kosmetycznych podlega zwolnieniu z akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 2 ustawy, a dokumenty na podstawie, którego to nabycie wewnątrzwspólnotowe będzie dokonywane spełniają warunki dla zastosowania ww. zwolnienia.
Organ interpretacyjny wskazał ponadto, że dalsze konfekcjonowanie nabywanych wyrobów o kodzie CN 3304 99 00 z zawartością zwolnionego na wcześniejszym etapie skażonego alkoholu tj. przy jego wewnątrzwspólnotowym nabyciu, nie jest już przedmiotem opodatkowania.
dr Joanna Kiszka
Starszy konsultant podatkowy
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50